Święto Patrona naszej szkoły – Mikołaja Kopernika – stało się okazją do podsumowania innowacji pedagogicznej „Kopernikowa Stacja Kosmiczna – Wielka Misja Pierwszaków”, realizowanej w klasie 1d. Inspiracją do realizacji projektu stała się postać tego wielkiego polskiego astronoma, który zmienił sposób postrzegania świata i zachęcił kolejne pokolenia do odkrywania tajemnic kosmosu.

W trakcie całorocznej kosmicznej wyprawy uczniowie uczestniczyli w ośmiu wyjątkowych misjach związanych z tematyką kosmosu i Układu Słonecznego. Dzieci wykonywały doświadczenia i eksperymenty, oglądały filmy edukacyjne oraz rozwiązywały różnorodne zadania związane z kosmosem. Projekt pozwalał uczniom poznawać świat poprzez działanie, obserwację oraz odkrywanie nowych zagadnień związanych z kosmosem. Ważnym elementem projektu były również działania plastyczne i techniczne rozwijające wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność współpracy.

Podczas realizacji projektu wykorzystywane były autorskie scenariusze zajęć, doświadczenia i materiały edukacyjne przygotowywane specjalnie do kolejnych misji. Prowadzony był także klasowy „Dziennik Podróży”, dokumentujący przebieg kolejnych misji, doświadczenia i eksperymenty, karty pracy, zdjęcia oraz prace uczniów. Stał się on wyjątkową pamiątką wspólnej kosmicznej podróży pierwszaków.

Pomysłodawcą i koordynatorem tej kosmicznej podróży była wychowawczyni klasy 1d – Małgorzata Kuźma.