W dniu 23.09.2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Rodziców. Po przywitaniu zebranych i przedstawieniu nowej wicedyrektor, Aldony Wojtarowicz, Dyrektor Szkoły Krzysztof Groń podziękował za pracę poprzedniemu zarządowi Rady Rodziców. Podjęto uchwałę w sprawie wyboru nowego Prezydium Rady Rodziców, w którego skład weszli:
- przewodniczący – Paweł Obrzud,
- zastępca przewodniczącego – Piotr Wideł,
- sekretarz – Kinga Rutkowska-Basta,
- skarbnik – Katarzyna Korczyńska.
Rada rodziców pozytywnie zaopiniowała propozycję dyrekcji w sprawie dni wolnych od zajęć edukacyjnych w roku szkolnym 2024/25. Wicedyrektor Edyta Danielska przedstawiła propozycję programu wychowawczo – profilaktycznego, podkreślając, że w tym roku szczególny nacisk położony będzie na działania dotyczące wspierania dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego, rozwijania u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych, uczenia nieagresywnych form rozwiązywania konfliktów, tematyki odwagi cywilnej, jako formy przeciwdziałania przemocy rówieśniczej. Zintensyfikowane zostaną też działania wychowawcze mające na celu wzmacnianie w uczniach umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, regulowania emocji i myślenia krytycznego. Kontynuowane będą działania wzmacniające umiejętności wychowawcze i radzenia sobie z problemami nastolatka, skierowane do rodziców. Nadal kształtowane będą postawy społeczne i patriotyczne, odpowiedzialność za region i ojczyznę.
Dyrektor przedstawił zebranym ogólne informacje dotyczące projektu planu finansowego szkoły na rok 2025. Rada pozytywnie zaopiniowała ten plan. Jako zamierzenia inwestycyjne Dyrektor wymienił remont toalet w nowszej części szkoły, pionów kanalizacyjnych w starej oraz wspomniał o konieczności modernizacji obu kotłowni. Poinformował też zebranych o przyczynie, dla której nie podejmuje działań w zakresie odnowienia placu zabaw obok parkingu – gmina rozważa możliwość rozbudowy szkoły, do której właśnie ten teren miałby być wykorzystany. Ustalono, że dobrowolna składka na kolejny rok szkolny nie zostanie podwyższona: wynosiła będzie 30 zł na pierwsze i drugie dziecko w szkole, 20 zł na trzecie, kolejne dzieci nie będą płacić składki.
W ramach spraw bieżących Dyrektor wyjaśnił zasadność utrzymania tzw. „strefy rodzica” w części szkoły, gdzie uczą się klasy 0 – III. Działanie to podyktowane jest względami bezpieczeństwa w sytuacji bardzo dużej liczby rodziców, którzy wchodzą na teren szkoły. Dzięki „strefie” nawet potencjalne niepożądane osoby nie będą mogły poruszać się dalej. Kolejno poinformował rodziców, że na stronie internetowej szkoły znajduje się informacja o terminach godzin dostępności nauczycieli. Wspomniał też o dzieciach z Ukrainy, które zaaklimatyzowały się w naszej szkole; podkreślił, że kwestia migracji dotyczy nie tylko uczniów z tego państwa, ale też kilku innych. Dyrektor przedstawił także rozliczenie środków finansowych po ubiegłorocznej akcji zakupu pieca dla znajdującej się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej rodzinie naszych uczniów i wyraził wdzięczność dla wszystkich, którzy się do tej akcji włączyli.
Zabrała głos również Pani pedagog specjalny Arleta Izworska, która przybliżyła rodzicom zmiany dotyczące procedur udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Uzyskano również akceptację do podjęcia działań w ramach akcji Szkoła – szkole, związanej z pomocą uczniom z terenów objętych powodzią.
Rodzice wyrazili aprobatę dla organizowania przez szkołę dodatkowych zajęć, które mogłyby odciążyć pracę świetlicy dla oddziałów 0 i klas I – III, z akceptacją spotkały się również zajęcia płatne, organizowane przez podmioty zewnętrzne. Pojawił się również pomysł nawiązanie współpracy z Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu (kierunek ratownictwo medyczne) ANS w Nowym Sączu, w celu zorganizowania dla uczniów szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Na tym spotkanie zakończono.